close menu
This website uses cookies to store your accessibility preferences. No personal / identifying information is stored. More info.

Officials

Elected Officials
Township Board
MIKE HILDEBRAND
SUPERVISOR
4 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
SUZANNE RENTON
CLERK
4 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
LAWRENCE SCHALK
TREASURER
4 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
RICH ALBERS
TRUSTEE
4 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
DON DAMRON
TRUSTEE
4 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
MARC KERLIKOWSKE
TRUSTEE
4 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
TYLER ROOTS
TRUSTEE
4 YEARS
NOVEMBER 20, 2024






Boards & Committees
Planning Commission
JEFF LEMON (CHAIR)
3 YEARS
DECEMBER 31, 2025
DAVID NELSON 
3 YEARS
DECEMBER 31, 2024
SUSAN EWALT
3 YEARS
DECEMBER 31, 2023
ERICA BURKE(SECRETARY)
3 YEARS
DECEMBER 31, 2023
ERIC STOUB
3 YEARS
DECEMBER 31, 2024
LAWRENCE SCHALK
3 YEARS
DECEMBER 31, 2023
ANDREW VON MAUR (partial term)
3 YEARS
DECEMBER 31, 2025








Board of Review
JULIE DALSON SCOTT
2 YEARS
DECEMBER 31, 2024
DAN STACEY
2 YEARS
DECEMBER 31, 2024
ELEBERT DENKINS
PATRICK FURNER(ALTERNATE)
2 YEARS
2 YEARS
DECEMBER 31, 2024
DECEMBER 31, 2024





Board of Appeals
TIMOTHY DARGUS (CHAIR)
3 YEARS
DECEMBER 31, 2024
TYSON KEIGLEY
3 YEARS
DECEMBER 31, 2024
DALE LAYMAN
3 YEARS
DECEMBER 31, 2023
MIKE CAMBURN
3 YEARS
DECEMBER 31, 2025
TYLER ROOTS (partial term)
3 YEARS
DECEMBER 31, 2023






Police Committee
MIKE HILDEBRAND (CHAIR)
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
RICH ALBERS
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
DON DAMRON
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
BARRY GRAVITT
 
VILLAGE REPRESENTATIVE





Water & Sewer Committee
DON DAMRON (CHAIR)
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
MARC KERLIKOWSKE
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
LAWRENCE SCHALK 2 YEARS NOVEMBER 20, 2024




Public Properties Committee
MARC KERLIKOWSKE (CHAIR)
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
RICH ALBERS
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
TYLER ROOTS
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024




Fire & Safety Board
TYLER ROOTS
6 YEARS (partial)
NOVEMBER 20, 2024
SUZANNE RENTON
6 YEARS
DECEMBER 31, 2026



Roads & Streets Committee
MARC KERLIKOWSKE (CHAIR)
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
RICH ALBERS
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
MIKE HILDEBRAND
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024




Ambulance/Community Emergency Service
MIKE HILDEBRAND
2 YEARS
DECEMBER 31, 2024


Compensation & Policy Committee
SUZANNE RENTON (CHAIR)
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
MIKE HILDEBRAND
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
LAWRENCE SCHALK
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024




Election Committee
SUZANNE RENTON (CHAIR)
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
DON DAMRON
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024
MARC KERLIKOWSKE
2 YEARS
NOVEMBER 20, 2024




Library Board
PAULINE FURNER (T)
3 YEARS
MARCH 31, 2024
ALICE RASMUSSEN  (T)
3 YEARS
MARCH 31, 2023
JEAN STROUD (T)
3 YEARS
MARCH 31, 2025
SYLVIA WALLACE-BOAL (V)
   
LAVONNE KRONCKE (V)
   
ELAINE GREGORY (V)
   







Recreation Board
JASON EWALT (T)
2 YEARS
DECEMBER 31, 2023
DOUG HAYGOOD (T)
2 YEARS
DECEMBER 31, 2024
JULIE ELLIOTT (BSPS)
   
SCOTT MCFARLAND (BT)
   






Berrien Springs/Oronoko Township Joint Planning Commission & Joint Zoning Board of Appeals
JEFF LEMON (T)
3 YEARS
DECEMBER 31, 2025
MIKE HILDEBRAND (T and V)
3 YEARS
DECEMBER 31, 2025
ERIC STOUB (T)
3 YEARS
DECEMBER 31, 2024
ANDREW VON MAUR (T)
3 YEARS
DECEMBER 31, 2023
 
 
 
Construction Board Of Appeals
 
 
SCOTT GEIGER
1 YEAR
DECEMBER 31, 2025
VACANT
3 YEAR
DECEMBER 31, 2024
RICK SPAULDING
2 YEAR
DECEMBER 31, 2023